Elnök: Prof. Dr. Facskó Andrea

TÁMOP-6.2.4.A-11/1-2012-0039

Fenykep5

A Társadalmi Megújulás Operatív Program segítségével lehetőség nyílt foglalkoztatás támogatására – az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése érdekében – a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban (Pályázati időszak: 2012.12.01. – 2015.03.31.). A pályázat keretében a Szegedi Tudományegyetem orvosok, egészségügyi szakdolgozók alkalmazásával enyhítette a munkaerőhiányát. A pályázat 12-24 hónapos támogatott alkalmazásra teremtett lehetőséget – a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ pedig vállalta, hogy a pályázat után tovább foglalkoztatja a pályázat keretében alkalmazott munkatársakat. A létszámbővítés 7 szervezeti egységet érint.

• I. sz. Belgyógyászati Klinika Infektológiai Osztály (1 fő);
  • II. sz. Belgyógyászati Klinika Kardiológiai és Belgyógyászati Osztály (7 fő);
  • Neurológiai Klinika Neurológiai és stroke Osztály (2 fő);
  • Gyermekgyógyászati Klinika Csecsemő és Gyermekgyógyászati Osztály (2 fő);
  • Pszichiátriai Klinika (3 fő);
  • Sebészeti Klinika (1 fő);
  • Aneszteziológiai Intézet (2 fő).

A foglalkoztatást támogató pályázat keretében – létszámbővítéssel – négy szakmacsoportos mobil teamet hozott létre a Klinikai Központ, melyek segítségével hatékonyabbá válik a speciális betegségekben szenvedő páciensek kezelése. Az egyes mobil teamek főbb feladatai:

I. Decubitus mobil team

• szakellátás biztosítása a különböző osztályokon kezelt, kockázatnak kitett vagy nyomási fekéllyel rendelkező betegek esetében;
  • sebkezelési és prevenciós irányelvek érvényesítése;
  • veszélyeztetett betegek felismerése;
  • szakmai segítségnyújtás az érintett szakemberek számára;
  • a már kialakult felfekvéses fekélyek helyi és általános kezelése;
  • sebkezelés, nyomásmentesítés, infekció leküzdése;
  • dokumentumok, nyilvántartások vezetése, jelentés a menedzsment részére.

II. Klinikai táplálás mobil team

• szakmai segítségnyújtás a betegségükkel összefüggő alultápláltságban szenvedő, vagy az alultápláltság szempontjából rizikócsoportba tartozó betegek és családtagjaik számára erre kiképzett, interdiszciplináris csoport segítségével;
  • szakmai, konzultatív segítségnyújtás a kórház szakemberei számára (konzílium keretében javaslat-tétel a tápláltsági állapot felmérésére, a klinikai táplálás mennyiségére, minőségére, az alkalmazás módjára, javaslat a táplálási terápia változtatására, befejezésére, a táplálási terápia monitorozása;
  • rendszeres ellenőrzés, gondozás, kórházi malnutríció kivédése;
  • beteg és hozzátartozó oktatása.

III. Burn out mobil team

• az egészségügyi ágazatban fokozottan jellemző kiégés lehetőség szerinti megelőzésében, tüneteinek csökkentésében, valamint az egészségügyi dolgozókat érő traumák feldolgozásában, kezelésében való részvétel;
  • a mobil teammel kapcsolatos dokumentáció vezetésében, beleértve ebbe a team-ben részt vevő egészségügyi dolgozók nyilvántartásában, illetve havi bontásban a team által ellátott esetek számát, napi bontásában való részvétel. A team összesítő jelentésében való aktív részvétel;
  • anonim kérdőíves felmérésben és az azonnali beavatkozást igénylő csoportok meghatározásában való részvétel;
  • kiégés intervenciós tréningek szervezésében részvétel.

IV. Sztóma terápiás mobil team

• olyan szakellátás végzése, melynek célja a különböző osztályokon kezelt, stómával rendelkező betegek ellátásának segítése, a modern stómaterápiás eszközök alkalmazásával;
  • szakmai segítségnyújtás a betegek/hozzátartozók, illetve az e szempontból nem specifikus osztályok dolgozói számára, ennek keretében a stómával rendelkező betegek ellátásának segítése, illetve szükség szerint az ellátás elvégzése, a szövődmények megelőzése és a betegek számára a lehető legjobb életminőség elérése;
  • szakdolgozók oktatása.

A projekt mindezeken túl az osztályvezető ápoló(nő)k részére biztosít a többletfeladatok elvégzéséért támogatást, hiszen az ellátás során a szakdolgozók számos olyan tevékenységet végeznek a gyakorlatban, amelyek részben magasabb kompetenciába tartoznak, így többletfeladatot teljesítenek.

A projekt zárásakor ténylegesen 93 főt érintően megvalósuló támogatás segítette az ellátás színvonalának javulását intézményünkben, csökkentette a reakcióidőt a gyógyító munkában és gördülékenyebbé vált az ellátás folyamata. A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ ezen eredmények megőrzését fontos céljának tekinti.

A projekt címe: "A foglalkoztatás támogatása a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ hatékony működéséhez szükséges humánerőforrás biztosításához”

Azonosítószám: TÁMOP-6.2.4.A-11/1-2012-0039

Fenykep1Fenykep2Fenykep3Fenykep4Fenykep6Fenykep7