6725 Szeged, Semmelweis utca 6.
Intézetvezető: Prof. Dr. Varga Endre
Tanszékvezető egyetemi tanár
az orvostudomány kandidátusa

Tematika I-V. évfolyam részére

Tematika a
Szegedi Tudományegyetem
Általános Orvostudományi Kar
Traumatológiai Klinikán végzett
„Klinikai Önkéntes Munka” című kurzushoz

Kurzus címe: Klinikai Önkéntes Munka I. évfolyam

A kurzus oktatója: Dr. Monoczki László

Az I. évfolyam hallgatói elsősorban ápolástannal kapcsolatos tevékenységeket ismerhetnek meg a Traumatológiai Klinika fekvőbeteg osztályain. Az osztályos nővérek munkájában való segédkezés, úgy mint ágyazás, ételosztás, betegek napi szükségleteinek megismerése és ellátásukban való segédkezés.

Kurzus címe: Klinikai Önkéntes Munka II. évfolyam

A kurzus oktatója: Dr. Csete Károly

A II. évfolyam hallgatói a fentebb felsorolt ápolási teendők megismerésén túl megismerkednek a kötöző kocsival. Megismerik a sterilitási szabályokat és azokat betartva kötéscserékben is közreműködhetnek.

Kurzus címe: Klinikai Önkéntes Munka III. évfolyam

A kurzus oktatója: Dr. Székely Sándor

A III. évfolyam hallgatói a sürgősségi ambulancián és visszarendelőkben történő betegellátást ismerhetik meg. Az I-II. évfolyam részére feltüntetett feladatokon felül a beteg vizsgálat elemeinek megismerése:
1. A sérült testtájankénti vizsgálata.
2. Képalkotó vizsgálat.
3. Diagnózis felállítása.

Kurzus címe: Klinikai Önkéntes Munka IV-V. évfolyam

A Klinikai Önkéntes Munka IV. évfolyam kurzus oktatója: Dr. Kószó Balázs

A Klinikai Önkéntes Munka V. évfolyam kurzus oktatója: Dr. Csonka Ákos

A IV- V. évfolyam hallgatói az I-II-III. évfolyam részére feltüntetett feladatokon túl a sterilitási szabályokat is betartva invazív beavatkozásokban is közreműködhetnek: bőrvarrat, ízületi injekciók, mellkas csövezésben közreműködés.

Politraumatizált sérültellátás alapelveinek megismerése.

A beteg vizsgálat elemeinek további megismerése:
4. Terápiás terv felállítása.
5. Műtéti ellátás megismerése (műtőben való tartózkodás szabályainak megismerése, sterilitási szabályok megismerése).
6. Postoperatív időszak: fizikoterápia, sebészi postoperatív tevékenység megismerése.

Műtőben való tartózkodás kritériuma a sebészeti műtéttani gyakorlat megléte.

A Klinikai Önkéntes Munka kurzusok minden hallgatójával szemben elvárás a betegek felé tanusított empatikus hozzáállás, érdeklődés, segítőkészség. A dolgozók iránti udvariasság. A beteg, sérült emberek ellátásának, ápolásának eszmeiségéhez való méltó viselkedés. A kurzus oktatójával egyeztetett időpont betartása.

szte tik